Brazylia Rio Brillhante

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin


ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

nuty smakowe:mango, cytrusy, miód, kakao

 

odmiana: Yellow Bourbon

obróbka: naturalna

pochodzenie: Cerrado Mineiro, 900 - 1150 m

 

sugerowana cena detaliczna 250 g: 42 zł brutto

 

Słodka cytrusowo-kakaowa kawa z nutami owoców tropikalnych i słodyczą miodu. Przyjemny przelew o wysokim, gładkim body i słodkie espresso z długim kakaowo-cytrusowym posmakiem.

Kawa pochodzi z plantacji Rio Brilhante położonej w Cerrado Mineiro, w kawowym stanie Minas Gerais. Jej właścicielem jest Inácio Urban, który przeniósł się tu z samego południa Brazylii w poszukiwaniu lepszego życia. Rodzina Inacio zajmowała się rolnictwem od samego początku, ale to on dostrezgł swoją szansę w Cerrado Mineiro i w kawie. Kiedy się tu sprowadzili ziemia była tania, więc z tego skorzystał i na początek posadził 20 ha arabiki, by jak to sam określił "zobaczyć jak to jest uprawiać kawę". Potem stopniowo dokupował kolejne działki aż plantacja osiągnęła obecną wielkość - 1600 hektarów (80% z tego to pola z arabiką). Warto pamiętać, że obowiązujące w Brazylii prawo nakazuje część pól uprawnych oddać naturalnej, dzikiej roślinności, w Cerrado Mineiro jest to 20% powierzchi.

Cała plantacja jest podzielona na 45 sektorów, z których każdy ma swój unikalny "terroir" i mikroklimat. sektory są przedzielone drzewami, m.in. mahoniowca i grevillea, które nie tylko są ostoją dzikiej roślinności, ale też chronią krzewy arabiki przed ostrym wiatrem. 

Rio Brilhante cieszy się przewidywalnym, stabilnym klimatem z odpowiednimi opadami deszczu, co bardzo sprzyja uprawie arabiki. Kawa "kocha" deszcz w okresie kwitnienia i wczesnego dojrzewania i lubi słońce podczas zbiorów. Owoce zbiera się tu mechanicznie (na zdjęciach widać jeden z harvesterów), a ustawienia maszyn pozwalają na dość precyzyjne zbieranie najdojrzalszych owoców. Potem, by zapewnić jednorodność zbioru owoce są sortowane za pomocą sortownika optycznego, który odrzuca niedojrzałe - czyli te o nieodpowiednim kolorze.

W 2017 roku ziarna z Rio Brillante znalazły się na 2-gim miejscu w konkursie Imaflora - Rainforest Alliance i na 3-cim w regionalnym konkursie Cerrado Mineiro. W 2020 roku farma otrzymała Ethics and Traceability Award (nagrodę za etykę i identyfikowalność - czyli odpowiednie "śledzenie" zbiorów w trakcie produkcji i dbałość o zbieranie i dostęp do wszystkich informacji dotyczących danej kawy). Rio Brillante ma też certyfikat Rainforest Alliance i 4C.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl